Back to top
تصویر آیدا اقبالی

5 راه برای کنترل احساسات ناخواسته!

شما احساساتی از قبیل عصبانیت، خشم و ناامیدی رو نمی توانید از بین ببرید اما می توانید آنها رو تحت کنترل بگیرید. احساسات بخشی حیاتی از زندگی روزمره ما هستند و هر شخص به طور طبیعی در برابر اتفاقات مختلف عکس العمل های متفاوتی از خود نشان می دهد. نکته مهم این است که احساسات خودمون رو بتونیم تحت کنترل داشته باشیم و در شرایط مختلف عکس العمل های به موقع و مناسب داشته باشیم. اگر احساسات شما مناسب با موقعیت باشه نیازی نیست نگران چیزی باشید. برای مثال اگر در شرایط خنده داری که همه در حال خندیدن هستند شما هم بخندید یک عکس العمل کاملا طبیعی انجام داده اید. اما در شرایطی که احساسات شما خارج از کنترل و آسیب زننده شوند، شرایط نگران کننده می شود. اگر شما در شرایط عصبانیت میل به فریاد زدن و پرخاشگری دارید و کنترل احساساتتون دست خودتون نیست، ممکنه به روابط، شغل و حتی سلامتی خود آسیب بزنید. البته صحبت در مورد کنترل احساسات ناخواسته خیلی ساده تر از عملی کردن آن است، اما شما باید راهی پیدا کنید که بوسیله آن بتوانید خودتون رو آرام کنید. خوشبختانه راه هایی وجود دارند که به کمک آنها شما می توانید جلوی بروز احساسات مشکل ساز رو بگیرید:

1. از قرار گرفتن در شرایط و موقعیت هایی که باعث بروز احساسات ناخواسته شما می شوند اجتناب کنید. اگر می دانید که عجله کردن شما رو عصبی میکنه سعی کنید وقتتون رو طوری تنظیم کنید که بتوانید سر و فرصت کارهایتان را انجام دهید. حتی اگر رفتارهای کسی برای شما آزاردهنده است، سعی کنید کمتر با آن شخص روبرو شوید.

2. شرایط رو تغییر دهید. ممکنه احساسی که شما سعی دارید آن را کنترل کنید احساسات ناخواسته ناامیدی باشه. شما سعی می کنید کاری برای همسر، فرزندان ، خانواده یا دوستان خود انجام دهید اما همیشه چیزی اشتباه از آب در می آید. به جای نا امید شدن شما باید شرایط رو تغییر بدهید و کاری انجام دهید که توانایی آن را دارید یا در انجام آن مهارت لازم را دارید.

3. روی توانایی هایتان تمرکز کنید. ممکنه شما در برابر افراد موفق احساس حقارت کنید و این حس باعث برانگیخته شدن حسادت یا ناامیدی شما بشود. بهتره به جای تمرکز روی رفتار و شرایط افراد دیگر، در جهت رسیدن به اهداف خود، با توجه به امکانات و توانایی هایتان، تلاش کنید.

4. طرز فکرتان را عوض کنید. تغییر طرز فکرتون باعث نمیشه که موقعیت تغییر کنه، اما باعث میشه دید شما نسبت به موضوع و شرایط پیش آمده عوض شود و واکنش بهتری نسبت به شرایط داشته باشید.

5. خودتون رو کنترل کنید. اگر هیچ یک از راه های گفته شده تاثیری در شما ایجاد نکرد و همچنان در شرایط خاصی به شدت عصبانی یا ناامید شدید، آخرین راه این است که احساسات ناخواسته خودتون رو کنترل کنید. در شرایطی که عصبانی هستید چشمانتان را ببندید و یک نفس عمیق بکشید، سعی کنید برای یکبار هم که شده جور دیگری رفتار کنید و نتیجه رفتارتان را ببینید.

آگاهی از مسائل و شرایطی که باعث تحریک احساسات ناخواسته شما می شوند به شما کمک می کند از بروز مشکلات جلوگیری کنید. هنگامی که قادر به تغییر افکار و واکنش های خود شوید، اعتماد به نفس شما بالا می رود و با تمرین بیشتر می توانید در شرایط مختلف واکنش های مناسب داشته باشید.

منبع : www.psychologytoday.com