Back to top
تصویر آیدا اقبالی

برای این ۵ موضوع هرگز عذرخواهی نکنید

اولین دلیلی که از افراد عذرخواهی می‌کنید این است که بیش از اندازه به نظر و قضاوت دیگران در رابطه با خودتان اهمیت می‌دهید. دلیل دوم این است که برای تصمیمات، گفتار و رفتار خود نیاز به توجیه و توضیح بیش از اندازه دارید و فکر می‌کنید که باید طبق توقعات دیگران تصمیم بگیرید و اگر این کار را انجام ندهید، باید به نوعی آنها را از خود راضی نگه دارید و عذرخواهی کنید.

البته اگر به طور واقعی خطایی از شما سر زده است عذرخواهی به موقع کاملاً صحیح و منطقی است.

 

۵ موضوعی که به خاطر آنها هرگز نباید معذرت خواهی کنید عبارتند از:

 

۱- هرگز برای گفتن "نه" عذرخواهی نکنید.

حفظ کردن حد و مرز خودتان، نشانه احترام به خودتان است. حتماً باید بین آنچه شما به آن علاقه دارید و می‌خواهید انجام دهید و آنچه دیگران از شما انتظار دارند انجام دهید، بپوشید، میل کنید یا رفتار کنید تفاوتی وجود داشته باشد. به همین دلیل وقتی بیشتر به ندای درون خود گوش می‌دهید، متوجه می‌شوید که هر بار به دیگران "نه" می‌گویید، در واقع به خودتان جواب "بله" داده‌اید و به خود واقعیتان احترام گذاشته‌اید.

پس هرگز برای "نه" گفتن به دیگران نه خجالت بکشید، نه احساس گناه و نه عذرخواهی کنید.

 

۲- هرگز برای آنکه هستید عذرخواهی نکنید.

 

همه انسانها خوب، ارزشمند و مهم متولّد می‌شوند. اگر کسی متوجه ارزشمند بودن، خوب بودن و دوستداشتنی بودن شما نشد دلیل بر صحت عکس این موضوع نیست.

وقتی به این واقعیت برسید که شما خوب هستید ولی گاهی اوقات حتماً اشتباهی مرتکب می‌شوید و این خطا و اشتباه نمایانگر همه شخصیت شما نیست، دیگر برای باورها، ارزش‌ها، فلسفه و جهان‌بینی خود عذرخواهی نمی‌کنید. رفتار و گفتار شما با وجود اینکه متعلق به شماست ولی همه هستی شما نیست. اگر رفتار یا گفتار شما کسی را رنجاند باید برای رفتار و گفتارتان عذرخواهی کرده و جبران کنید، ولی هرگز برای هر آنچه که هستید معذرت‌ خواهی نکنید.

 

۳- هرگز برای الویت بندی‌های زندگی خود عذرخواهی نکنید.

زمانیکه در زندگی اهدافتان را اولویت بندی می کنید و آنها را در اولویت اوّل قرار می‌دهید، انرژی و شور و شوق بی‌نظیری کسب می‌کنید. متأسفانه در اکثر جوامع وقتی افراد، خود، نیازها و اهداف خویش را در اولویت نخست قرار می‌دهند، از طرف اطرافیان اشخاصی خودخواه، خودمحور، خودشیفته  تلقی می‌شوند و به همین دلیل از اولویت قرار دادن خودشان هراس و واهمه دارند و این ترس باعث می‌شود زندگیشان تحت تاثیر حرفهای دیگران قرار بگیرد و مختل شود. این واقعیت وجود دارد که زندگی کردن برای مردم بسیار پرهزینه است. انرژی، زمان و حتی پول شما ازجمله هزینه‌هایی هستند که باید برای راضی نگه داشتن دیگران صرف کنید. حال توجه کنید که اگر همان مقدار انرژی، زمان و پول را صرف خود، تحقق رویاها و اهداف خود کنید، چه اتفاقی رخ می‌دهد !؟

 

۴- هرگز برای اینکه در تعقیب رسیدن به اهداف و تحقّق رویاهاتان هستید عذرخواهی نکنید.

اکثر انسانها همیشه در حال رویاپردازی هستند. امّا پرسش اصلی اینجاست که آیا رویاهای خود را به هدف تبدیل کرده و یا برای تحقّق آنها تلاش می‌کنند؟ انسانهای موفق هدفمند، مثبت، امیدوار، خوش‌بین و مملو از انرژی هستند. برای تحقّق رویاها و رسیدن به اهدافتان باید شجاع، با انضباط و پیگیر باشید، بر تر‌س‌هایتان غلبه کنید و استمرار و تداوم داشته باشید. به همین دلیل امکان دارد در این مسیر تنها و یکه‌تاز باشید. چرا که وقتی دیگران همچنان در حال رویاپردازی و خواب و خیال هستند، شما در حال اقدام و حرکت هستيد و به سوی اهدافتان قدم بر می‌دارید.

 بنابراین هرگز برای حرکت و تلاش به سوی تحقّق رویاها و اهدافتان عذر‌خواهی نکنید.

 

۵- هرگز برای تصمیمات و انتخاب‌هایتان عذرخواهی نکنید.

شما هر روز ممکن است صدها تصمیم بزرگ و کوچک بگیرید. هیچ کس به غیر از شما از عمیق‌ترین نیازها، اعتقادات، استعدادها و اهدافتان با خبر نیست و ممکن است این انتخاب ها از نظر دیگران عجیب یا غیر منطقی و حتی غلط به نظر بیاید. اما یادتان باشد لزومی ندارد که همه انسانها انتخاب‌ها و تصمیمات شما را درک کنند، بپذیرند و به آن احترام بگذارند.  مگر اینکه خودتان درصدد گدایی تأیید و تحسین آنها باشید.

بنابراین همیشه به انتخاب‌ و تصمیمات خود احترام بگذارید، مسئولیت آنها را بپذیرید و هرگز برای اینکه خودکفا و مستقل هستید عذرخواهی نکنید.

 

چکیده‌ای از کارگاه آموزشی "حرمت‌نفس و خوددوستی"  با ایمان غلامی‌فر مدرّس، مشاور و سخنران مهارتهای‌ زندگی