Back to top
تصویر آیدا اقبالی

برند سپنتا قاسمخانی

هميشه، حتی از زمان هنرستان هم كه مشغول تحصيل در رشته ى گرافيك بودم به فشن علاقه داشتم. بعد از دانشگاه فعاليت در حوزه هنرهای تجسمی را آغاز كردم، ابتدا با تصوير سازى و بعدتر با ويدئو آرت و اينستاليشن. و بين سالهاى ٨٧ تا ٩٢ چندين نمايشگاه داخلی و خارجی شركت كردم. ولی در نهايت سراغ علاقه ى ديرينه ام يعنی مد رفتم... و براى دانستن اصول اوليه ترجيح دادم تا دوره هاى آزاد طراحى مد و لباس را در مجتمع فنی تهران بگذرانم. 

حين تحصيل استوديو و برند شخصی ام را در زمستان ٩٤ راه اندازى كردم و اولين كالكشن لباس هايم را در تابستان ٩٥ نمايش دادم.

سپنتا قاسمخانی هستم متولد 1365 و فارغ التحصيل هنرهاى تجسمی از دانشگاه علم و فرهنگ.

بین سال‌های 87 تا 92 بود که در حوزه‌ی هنرهای تجسمی فعالیت می‌کردم، ناگزیر از مطالعه‌ی تاریخ هنر بودم و باور داشتم که با نگاه درست به گذشته، به آینده خواهم رسید... در همین زمان بود که با تفکری آشنا شدم که تمام شیوه‌ی زندگی مریدانش را تحت تاثیر قرار می داد. از آنجا که لباس، پیش از ما به سخن گفتن بر می‌آید، این گروه نیز تصمیم گرفتند تا پیش از بیان افکارشان، به طرز پوشش خود به سخن گفتن بپردازند؛ و من، همینقدر صادقانه و عاشقانه به وادی مد پرتاب شدم...

"هیپی"ها، برایم عجیب و حیرت‌انگیز بودند: دنیایی عاری از پلیدی، روحیه‌ای معترض اما امیدوار، شاد و عجیب... آنقدر شیفته‌شان بودم که بخشی از پوشش و موسیقی مورد علاقه‌ام –گاه ناخودآگاه و گاه کاملا از سر آگاهی- به آنان شبیه و نزدیک شده بود...هیپی دهه‌ی 60 میلادی، به لحظه و حال خود مییاندیشید و هرگز تصور نمیی کرد که تا ده‌ها سال بعد، الهام‌بخش طراحان مد یا آرزوی بسیاری از جوانان باشد...

امروز، یکی از این جوانان شیفته‌ی مد، با ادای دین خود به آنان، از اولین مجموعه‌ی خود رونمایی می کند، شاید کمی از این دغدغه‌هایش، در برخورد با روح آزاد هیپی‌ها، آرام گیرد.

هم لباس‌ها و هم نام نخستين مجموعه ى "سپنتا قاسمخانی" ، عاریه گرفته از شعار اصلی این گروه، Don’t Worry. Be Happy. است و از آنجایی که هر فرد، از ظن خود با مفاهیم روبه‌رو می‌شود، نام مجموعه، Don't Worry. Be Frisky. انتخاب شد.

برای دقایقی که به جست‌و‌جوی این لباس‌هها میپردازید، به درون خود نگاه کنید...

سپنتا قاسمخانی