Back to top
تصویر آیدا اقبالی

چگونه به کودکمان که در خارج از کشور متولد شده زبان مادری بیاموزیم؟

بسیاری از افراد با ملیت های متفاوت با هم ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می دهند. یکی از مسائلی که این خانواده ها با آن روبرو می شوند آموزش زبان مادری پدر و مادر به فرزندشان است. معمولا این سوال پیش می آید که آیا کودک قادر به یادگیری هر دو زبان است؟ یا اینکه زمان مناسب برای یادگیری این زبان ها چه موقع است؟

در جواب این سوال باید گفت که برای آموزش هر دو زبان به کودک خود تلاش کنید، کودک شما به راحتی می تواند زبان های مختلف رو قبل از رفتن به مدرسه یاد بگیرد و با فرهنگ های مختلف پدر و مادر خود آشنا شود. کودک شما در سنین کم توانایی یادگیری زبان های مختلف رو دارد و یادگیری آنها در این سنین بسیار راحت تر از سنین بزرگسالی است. برخی نکات در مورد کودکان دو زبانه که پدر و مادر باید به آنها توجه کنند:

  • کودکان زبان رو با روند خاص خودشون یاد می گیرند و در یک کودک دو زبانه سرعت یادگیری زبان با کودک یک زبانه متفاوت است، اما این حقیقت که کودک هر دو زبان را یاد می گیرید هیچ تغییری نمی کند.
  • کودک می تواند در شرایط مختلفی زبان ها را یاد بگیرد. برای مثال اگر شما در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می کنید می توانید در خانه به زبان دیگر با فرزندتون صحبت کنید و کودک در بیرون خانه با زبان انگلیسی آشنا شود. اگر پدر و مادر زبان های متفاوتی دارند می توانند هر کدام به زبان خودشان با کودک صحبت کنند.
  • توجه داشته باشید که دایره لغات کودکان دو زبانه دیر تر از کودکان یک زبانه کامل می شود، اما این تاخیر موقتی است و تا وقتی کودک شما به مدرسه برود تعداد لغاتی که یاد گرفته است با کودکان یک زبانه یکسان می شود.
  • نگران گیج شدن فرزندتان در استفاده از لغات هر دو زبان نباشید، گاهی ممکن است در یک جمله از لغت های هر دو زبان استفاده کند که کاملا طبیعی است. شما می توانید خوشحال باشید که فرزند شما در آینده به راحتی به دو زبان مختلف تسلط خواهد داشت.

 

منبع : zerotothree