Back to top
تصویر آیدا اقبالی

نکات مهم در انتخاب رنگ دیوار

یکی از مهمترین دلایلی که یک محیط برای ما جذاب تر و خوشایند تر از محیط های دیگر به نظر می رسد، رنگ های استفاده شده در آنجاست. حدود 60 درصد از واکنش ما به اشیاء و مکان ها بخاطر رنگ آنهاست. تاثیری که رنگ ها در ما می گذارند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی قابل ملاحظه است. رنگ ها نه تنها در تغییر حالات و خلق و خوی ما موثرند، بلکه به کمک آنها می توانیم خانه و محل کارمان را به شکلی در بیاوریم که نشان دهنده شخصیت و ویژگی های ما باشند. انتخاب رنگ مناسب چند مرحله دارد:

  • از یک مکان کوچک شروع کنید. اگر در انتخاب رنگ مطمئن نیستید و نمی دانید که بعد از پایان کار همان چیزی می شود که تصور می کردید، بهتر است اول رنگ مورد نظرتان را در یک جای کوچک تر مثل حمام یا توالت شخصی، فضاهای کوچک بین اتاق ها، یا روی یکی از دیوارهای اتاق امتحان کنید. برای انتخاب رنگ می توانید از آثار هنری، قالیچه و فرش، رنگ ظرف ها و وسایل منزل الهام بگیرید.
  • رنگ رو با توجه به کاربرد اتاق انتخاب کنید. اگر برای اتاق خوابتان به دنبال رنگ مناسب هستید، ابتدا به این فکر کنید که در اتاق فقط نیاز به آرامش و خوابیدن دارید یا می خواهید اتاقتان پر انرژی باشد. ترجیح می دهید اتاق نشیمن شاد و تحریک کننده باشد یا مکانی ساکت و آرام؟ در مورد هر مکانی قبل از انتخاب رنگ باید به نوع فعالیتی که در آنجا دارید فکر کنید.
  • رنگ ها رو در نور مناسب انتخاب کنید. نور روز رنگ رو به شکل اصلی و طبیعی نشان می دهد. لامپ های رشته ای کمی ته رنگ قرمز و زرد به رنگ می دهد و لامپ های مهتابی ته رنگ آبی.
  • در انتخاب رنگ باید جسور باشید. رنگ های مورد علاقه تان را انتخاب کنید، مهم نیست چقدر تیره و روشن و یا سرد و گرم هستند. قرار است محل مورد نظر شما نشان دهنده ویژگی های شخصیتی شما باشد. بعد از انتخاب رنگ ها با کمی تغییر در درجه تیرگی و روشنی آنها و ترکیبشان می توانید آنها رو برای استفاده در آن مکان آماده کنید.
  • اگر فکر می کنید استفاده از یک رنگ در یک مکان خسته کننده است، می توانید رنگ های مختلف در یک طیف رو انتخاب کنید یا یکی از دیوارها رو رنگی متفاوت با دیوارهای دیگر بزنید.

منبع : hgtv.com